Kokoomuksen Puheenjohtaja Petteri Orpo pitämässä puhetta Hämeenlinnassa 2022.

Viime viikonloppuna 24.9.2022 kokoonnuttiin Hämeenlinnaan Puheenjohtaja-päiville yli kolmen sadan Kokoomus-yhdistyksen puheenjohtajistoon kuuluvan kera. Tuusulan Kokoomusta edustivat yhdistyksen puheenjohtaja Sakari Mäkinen sekä Kalle Ikkelä, Tuusulan Pormestari & Kunnallisjärjestön puheenjohtaja.

Päivän mittaan saimme erittäin hyviä näkemyksiä puoluejohdolta muun muassa Suomen talouteen ja turvallisuustilanteeseen liittyen. Katsetta siirretään jo hiljalleen ensi kevään eduskuntavaaleja kohti.

Keskusteluja käytiin vilkkaasti tauoilla ja Ikkelä kiteytti päivästä yhden erittäin tärkeän huomion toteamalla että ”Suomi on Kreikan tiellä ja suunnan on muututtava.”

Mäkinen puolestaan korosti keskusteluissa yhdessä tekemisen arvoa ja miten tärkeää on lähteä yhtenä tiiminä kohti kevättä ja lunastaa Kokoomukselle mandaatti kantaa vastuuta Suomen kehityksestä näinä epävarmoina aikoina.