Tuusulan Kokoomus Ry:n sääntömääräinen syyskokous pidettiin 30.11.2021 klo 18:30 alkaen Tuusulassa Rykmentinpuiston ruokalassa. Kokouksen puheenjohtajana toimi Kalle Ikkelä ja sihteerinä Maarit Bergman. Yhdistyksen uudeksi puheenjohtajaksi valittiin 33-vuotias Sakari Mäkinen ja aiemmin puheenjohtajana toiminut, Tuusulan nykyinen pormestari, Kalle Ikkelä jatkaa hallituksessa. Uusina jäseninä yhdistyksen hallitukseen valittiin Topi Korpinen ja Matilda Kivinen.

Poliittisen tilannekatsauksen pitivät Kokoomuksen puheenjohtaja Petteri Orpo sekä pormestari Kalle Ikkelä. Paikalla oli myös kansanedustaja Ruut Sjöblom.

Kokouksessa päätettiin yksimielisesti ottaa käyttöön puolueen sääntöuudistuksen tuottamat paikallisyhdistyksen mallisäännöt. Uusien sääntöjen mukaan hallituksen toimikausi alkaa välittömästi valinnan jälkeen ja jatkuu aina seuraavaan syyskokoukseen asti, poiketen entisestä kalenterivuoden mittaisesta mallista. Pohjaesityksen mukaan Tuusulan Kokoomus jatkaa kahden vuosikokouksen linjallaan, pitämällä kevät- sekä syyskokouksen.

Tuusulan Kokoomuksen sääntömääräisen syyskokouksen valitsema hallitus 2021-2022:

  • Sakari Mäkinen (puheenjohtaja)
  • Kalle Ikkelä
  • Piia Lakkapää-Hemmi
  • Topi Korpinen
  • Matilda Kivinen
  • Mika Mäki-Kuhna
  • Maarit Bergman
  • Lilli Salmi
  • Henri Koskela
Puheenjohtajan nuijan luovutus uudelle puheenjohtajalle.
Vasemmalta; Sakari Mäkinen, Kalle Ikkelä.

Kiitämme kaikkia kokoukseen osallistuneita!