Tuusulan Kokoomuksen sääntömääräinen syyskokous pidettiin torstaina 10.12. koronarajoitusten vuoksi ensimmäistä kertaa etäyhteydellä.

Poliittisen tilannekatsauksen piti MEP Petri Sarvamaa EU:n oikeusvaltioperiaatteen tilanteesta budjettineuvotteluissa jotka olivat samaan aikaan käynnissä Brysselissä. Petrin neuvottelemasta oikeusvaltiomekanismista on tulossa virallisesti osa Euroopan unionin lainsäädäntöä (https://www.hs.fi/mielipide/art-2000007684541.html). Tämän lisäksi kansanedustaja Ruut Sjöblom esitteli Kokoomuksen vaihtoehdobudjetin, kunnanhallituksen jäsen Lilli Salmi kertoi Tuusulan kuntapolitiikan tärkeimmistä päätöksistä vuonna 2020 ja yhdistyksen puheenjohtaja Kalle Ikkelä kävi läpi vuoden 2021 kuntavaalien tilanteen.

Muita kokouksen päätöksiä

Jäsenmaksujen suuruus pidettiin ennallaan ja vahvistettiin talousarvio. Yhdistyksen kokous valitsi Kalle Ikkelän puheenjohtajaksi vuodelle 2021 ja hallituksen jäseniksi valittiin Maarit Bergman, Henri Koskela, Piia Lakkapää-Hemmi, Mika Mäki-Kuhna, Sakari Mäkinen, Minna Renholm, Lilli Salmi, Tomi Tervo sekä Jarmo Vakkila.